Poradna

 

Jakou kabelku si pořídit?

Asi to zná většina z nás, žen – stojíme před skříní plnou šatů a nejrůznějších doplňků a stěžujeme si, že nemáme co na sebe. Celý problém je dost často v tom, že neumíme nakupovat. Často ani nevíme, co nám sluší a co se k našemu typu hodí. Pak se nám ale málokdy podaří nakoupit nové kousky tak, aby doplňovaly ty staré, a ani neumíme využít kouzlo doplňků.

Mít slušivý šatník a vždy dobře vypadat však nejprve znamená poznat sama sebe, svou postavu, tvář i svůj styl. Mnohem lépe si pak v obchodě vyberete a využijete řadu možná doposud opomíjených doplňků, kabelky nevyjímaje. Dámská kabelka je nejen užitečným předmětem, ale také ozdobou. Spojí-li se vhodný materiál, tvar a vypracování, pak vznikne módní doplněk, zahrnující účelnost i krásu. Snad i proto se kabelka stala pro ženy nezbytností, bez které neudělají pomalu ani krok.

Při nákupu kabelky vždy přihlížejte i k velikosti vaší postavy. Pamatujte, že kabelka upoutá pozornost do míst, kde ji nosíte. Zvolte proto takovou, která po zavěšení na rameno sahá do míst, kde vám pozornost nebude vadit. Máte-li širší boky, případně jsou-li boky nejširším místem na těle, pak v těchto partiích kabelku nenoste. Můžete případně nosit kabelku v provedení do ruky.

TIP pro silnější ženy:

Jste-li silnější a mohutnější, pak drobná kabelka s úzkým uchem na vaši korpulentnost ještě více upozorní. A naopak. Odborníci, kteří se zabývají váhovými problémy, zjistili, že dámy nadměrných velikostí si libují v miniaturních doplňcích. Jakoby zde existovala jakási magická přitažlivost! Řada silných žen se mylně domnívá, že když se obklopí titěrnůstkami, okamžitě vypadají křehčí nebo kolem nich aspoň přejdete bez povšimnutí.

Nic není dál od pravdy! Kus ženské s řetízkem v pase, střevíčky jako skořápky a kabelčičkou tak akorát do dlaně báječně upozorní na své rozměry. Lidé nás chtěnechtě poměřují s okolními věcmi, a je-li kontrast mezi doplňky a postavou příliš výrazný, má zcela opačný efekt. Neplatí však pravidlo, že silnější žena má nosit co největší kabelu. Naopak, příliš objemným kabelám se vyhýbejte nebo je aspoň vybírejte s rozvahou. Místo toho vám určitě budou slušet hladké, neobjemné kabelky přes rameno nebo psaníčka střední velikosti, ať již na oušku nebo jen do ruky. Maličké kabelky nejsou pro vás to pravé – jednou provždy na ně zapomeňte, dokonce i na noční zábavu. Doplňky ve správném poměru k tělesným proporcím nejen zeštíhlují, ale také vytvářejí atmosféru sebedůvěry.

Jakou si vzít kabelku?

Jste krásně upravená i oblečená, jen ta kabelka… Stalo se u nás zvykem mít jednu či dvě kabelky – „tutovky“, zpravidla černé, které se nosí vždy a všude. Na procházku, do kina, do práce, na ples… jistě je to do jisté míry i otázka peněz, ne každá žena si může dovolit každý rok několik nových modelů. Ale pokud znáte svůj styl a potřeby a víte, že móda a trendy nejsou to nejdůležitější, pak si také umíte mezi kabelkami vybírat! Bezpochyby se Vám tak podaří získat několik kvalitních „stálic“, které s Vámi vydrží několik sezon a dotáhnou váš vzhled při každé příležitosti k dokonalosti. Přestože dosud stále platí, že kabelka by měla mít barvu, která se hodí k vašim botám, je rovněž možné a žádoucí vybrat si kabelku, která ladí s vaším nynějším oblečením.
A nezapomínejte, že o vás vypovídá i obsah vaší kabelky, a proto dobrá rada: neberte si s sebou více věcí, než potřebujete! Když vám totiž z ničeho nic zazvoní v kabelce telefon a vy se dlouho přehrabujete, až jste nakonec dokonce nucena obsah kabelky vysypat a ukázat vše, co v kabelce ukrýváte, odhalíte nechtěně i kousek svojí osobnosti…

Kabelku s osobními věcmi můžete, pokud potřebujete, doplnit aktovkou či kabelou, do které se vejdou dokumenty formátu A4. Ideální by bylo, abyste používala jen jednu kabelu, do které se vejde všechno, praktičtější je ovšem nošení osobních věcí v menší kabelce a zbytek v aktovce.
 

Výběr kabelky podle stylu

  1. Přirozený styl
    Pro tento styl jsou vhodné jednoduché uvolněné kabelky, baťůžky, či větší kabely bez pevného tvaru. Z materiálů jsou v tomto stylu vhodné plátěné, přízové, a kožené kabelky.
     
  2. Klasický styl
    Vhodné jsou kabelky jednoduché, elegantní, kabely geometrických tvarů, případně kufříky a aktovky vždy z kvalitních materiálů, nejlépe z kůže.
     
  3. Romantický styl
    Pro tento styl jsou vhodné menší kabelky zdobené ornamenty, korálky, květinovými vzory a aplikacemi, doplněné například řetízkovými uchy.
     
  4. Dramatický styl
    Charakteristické jsou nápadné kabely s kontrastními a zajímavými detaily, s nepravidelnými vzory, které přitahují pozornost.
     
  5. Kreativní styl
    Můžete využít prakticky jakékoli kabelky různých velikostí, barevné s rozmanitým zdobením, různými vzory a provedením.
     

Výběr kabelky podle účelu

 

Cestovní kufry a užitečné rady na cestu.

Je dost známou a smutnou skutečností, že personál letiště se k zavazadlům nechová zrovna šetrně. Nikdo z nás cestujících přesně neví, co se s kufry děje na cestě mezi check-inem a pásem při příletu. Určitě nejsou výjimkou pády z mnoha metrů nebo „sešlapávání“ zavazadel, když se nechtějí vejít, kam mají. Opravdu – na některých kufrech očití svědci viděli otisky podrážek. Poškození zavazadel jako jsou utržené uší, zdeformovaný výsuvný systém madla, rozbitá kolečka, roztržení textilie kufru a tak podobně, jsme už viděli hodně.

A jak předejít těmto nepříjemnostem? Na letištích je možné si kufr za poplatek nechat omotat fólií. To samé si ale můžete s kufrem udělat i sami – stačí si vzít strečovou fólii s sebou na letiště. To ochrání kufr ale jen na povrchu – aby se neodřel nebo nezašpinil. Pokud však i přesto k poškození kufru při cestování letadlem dojde, je potřeba škodu oznámit ihned na letišti a případně nechat si vystavit protokol „PIR“ (PROPERTY IRREGULARITY REPORT). Místo, kde Vám tento doklad vystaví se obvykle nachází poblíž pásu, kde se kufry vyzvedávají. Nespoléhejte se na delegáta cestovní kanceláře, že tuto šlamastiku za Vás později vyřeší. Jednak má úplně jiné starosti a navíc se do prostoru pro cestující, kde je potřebná kancelář, ani nedostane. Když tento protokol budete mít, napíšete k němu průvodní dopis, kde vysvětlíte, co se stalo a vše pošlete na adresu pojišťovny, která vás pojistila na cestu.

Pravdou je, že za poškozené zavazadlo ručí přepravce, tudíž letecká společnost, se kterou cestujete. Pokud tedy neuplatníte náhradu škody například u pojišťovny, která Vás na cestu pojistila (pokud má v pojistných podmínkách i pojištění zavazadel - v každém případě by si každý klient cestovní kanceláře měl své pojistné podmínky alespoň zběžně přečíst), ale využíváte třeba pojištění z platební karty apod., kde pojištění cestovních zavazadel nemusí být zahrnuto, můžete požadovat náhradu škody za poškozená zavazadla přímo od letecké společnosti. Je potom na letecké společnosti, jak Vám reklamaci vyřídí. Některé společnosti mají svůj smluvní servis, který reklamaci vyřídí, jiné požadují například vyjádření výrobce či dovozce, zda je vada zavazadla opravitelná či nikoli. Pak buď uhradí částku za opravu anebo v případě neopravitelné závady Vám na základě Vašeho dokladu o koupi zavazadla uhradí jeho plnou cenu.

Doufáme, že právě Vám se všechny tyto nepříjemnosti vyhnou a naše rady nebudete potřebovat. Přejeme Vám krásnou dovolenou přesně podle Vašich představ!



 

Vážení zákazníci, věříme, že je pro Vás naše poradna užitečná a hodláme ji v budoucnu rozšiřovat i na další zboží.

 

Líbí se Vám naše články? Pokud ano, můžete se k odběru přihlásit zde: Přihlásit k odběru